Máte staré okná a neviete, či ich vymeniť za nové alebo dať opraviť?

Výhody a nevýhody majú oba varianty.

Kedy sa oplatí premýšľať nad opravou okna?

Hlavná výhoda opravy okien je, že ušetríte na nákladoch. Oprava vás bude stáť menej ako napríklad nové drevené okná, ktoré sú náročnejšie na financie.

Oprava má svoje opodstatnenie aj v prípade, že nehnuteľnosť má historický vzhľad a pôvodné okná sú jej historickou súčasťou.  V minulosti sa historické okná vyrábali na mieru, aby presne zapadli do okenných otvorov. Každé je pravdepodobne trochu iné a vplyvom starnutia budovy sa mohli mierne posunúť i zmeniť tvar.

Nové okná by preto nemuseli presne zapadnúť na miesto a vytvorili by sa tým otvory. Hoci sa rozmery nových okien môžu zmenšiť, aby presne pasovali, celkový vzhľad exteriéru aj interiéru budovy môže byť skreslený.

Drevo vyrobené spred 5O rokov je s veľkou pravdepodobnosťou veľmi odolné a kvalitné. Preto je niekedy lepšie vylepšiť to, čo už máte ako za každú cenu meniť za niečo nové.

Kedy to neplatí?

Ako sa hovorí, každá minca má dve strany.

Cena nových okien by nemala byť niečo, čo vás od nových okien odradí. Najmä vtedy, ak sú okná vplyvom nedostatočnej starostlivosti v katastrofálnom stave, plesnivé alebo stratili svoju funkčnosť. Drevo je prírodný materiál a časom pracuje. Treba sa oňho starať, a dohliadať na to, aby vlhkosť pôvodné drevené okná nezničila.

Tiež treba brať do úvahy, že staré okná boli vyrábané inou technológiou ako dnešné. Niektoré súčasti už nemusia byť pre potreby opravy dostupné, keďže staršie firmy už ani nemusia existovať.

Máte záujem o nové okná alebo si nechať poradiť? Vyplňte formulár nižšie a ozveme sa vám do 24 hodín.

    Súhlasím so zpracovaním osobných údajov*

    *položka je povinná

    Phone: 0948 48 30 30
    Vajnorska 108
    Slovakia, 831 04 Bratislava