Vlhkosť je nepriateľ

Často nastáva situácia, keď v novostavbách po murárskych prácach ostávajú okná uzavreté a časom na nich vidieť stekajúce kvapky vody. Náter nie je schopný absorbovať takúto vlhkosť a dochádza k jeho oddeleniu od podkladu. Po vyschnutí sa náter odlúpi. Vysoká vlhkosť v interiéroch škodí nielen povrchovej úprave okien, ale aj kovaniu, ktoré koroduje.

Okná osadené do novostavby či rekonštruovanej budovy je potrebné chrániť pred murárskymi a maliarskými prácami, pri ktorých vznikajúci prach, odfŕknutá malta, alebo farba môžu poškodiť sklo, ale predovšetkým rám dreveného okna. Na takéto poškodenia sa záruka nevzťahuje.

starostlivosť o okná, plastové okná, eurookná

Ako okná chrániť

Na prikrytie použijeme priesvitnú (prístup svetla) ochrannú fóliu, alebo iný materiál zamedzujúci zašpineniu okien. Na prichytenie použijeme lepiacu pásku. Najvhodnejšia lepiaca páska je od dodávateľa náterovej hmoty, výrobcu okien, prípadne ich odporúčania. Pri použití nevhodnej pásky hrozí znehodnotenie náteru odtrhnutím laku, alebo zanechaním vrstvy ťažko odstrániteľného lepidla. V prípade núdze je možné použiť lacnejšie krepové pásky, tieto je však potrebné odstrániť čo najrýchlejšie a to predovšetkým z drevených častí okna. Po dlhodobom použití zanechávajú na dreve krepové pásky zvyšky lepidla, ktoré sa dajú odstrániť čistením terpentínovým prípravkom.

V žiadnom prípade nenechávajte krepové pásky nalepené priamo na dreve dlhšie ako 12 hod. V prípade dlhodobejšieho ponechania fólii na oknách nezabudnite na fóliách urobiť niekoľko malých otvorov na prístup vzduchu.

Pri nedostatočnej ochrane okna môže spôsobiť poškodenie predovšetkým vápno, ktoré je agresívne na všetky komponenty na okne, od tesnenia, cez kovanie, až po povrchovú úpravu. Jeho odstránenie je časovo náročnejšie ako ochrana okien fóliami.

ochrana plastových okien a eurookien

Prečo sa mi rosia okná?

Hlavné dôvody rosenia okien vo všeobecnosti sú: vysoká relatívna vlhkosť vzduchu v internom prostredí, spoločne s nízkou povrchovou teplotou stavebných konštrukcií. Platí: čím väčšia vlhkosť, tým väčšia pravdepodobnosť kondenzácie. Možnosť ako eliminovať tento stav je vetrať. Správna technika vetrania je tzv. nárazové vetranie. Okná otvoríme dokorán na 10-15 minút. Toto zaručí minimálne teplotné straty pri maximálnom vyvetraní. Pri dosiahnutí priemernej vlhkosti 30-40%, bude riziko kondenzácie minimálne. Okrem hlavného dôvodu rosenia, zohrávajú čiastkové úlohy aj faktory ako umiestnenie vykurovacieho telesa, orientácia okien na svetové strany, vnútorné parapety, žalúzie.

rosenie okien, starostlivost o plastové okná a eurookná,

Pre viac informácií alebo nezáväznú kalkuláciu vyplňte formulár nižšie. Ozveme sa vám do 24 hodín.

    Súhlasím so zpracovaním osobných údajov*

    *položka je povinná

    Phone: 0948 48 30 30
    Vajnorska 108
    Slovakia, 831 04 Bratislava