Index prestupu tepla cez okno, známy tiež ako hodnota Uw, je meradlom tepelnej priepustnosti celého okna. Je to jedna zo základných charakteristík, ktorá sa používa na určenie tepelnej účinnosti okien a ich schopnosti zabrániť tepelným stratám z budovy.

Hodnota Uw sa obvykle udáva v jednotkách W/(m²·K) a vyjadruje množstvo tepla, ktoré prechádza celým oknom za jednotku plochy a pri danej teplotnej rozdiel medzi vnútrom a vonkajškom budovy. Čím nižšia hodnota Uw, tým lepšia tepelná účinnosť okna.

Hodnota Uw, teda index prestupu tepla cez okno, závisí od mnohých faktorov, ktoré ovplyvňujú tepelnú účinnosť okna.

Medzi tieto faktory patria:

1) Hrúbka rámu a skla:  Hrubší rám a sklo môžu znížiť hodnotu Uw, pretože menej tepla prechádza cez širšiu hrúbku materiálu.

2) Typ a kvalita použitého materiálu: Kvalitnejšie tepelné izolanty, ako je napríklad izolačné sklo s vysokou hodnotou Ug alebo tepelnoizolačný rám z kvalitného plastu alebo hliníka, môžu znížiť hodnotu Uw.

3) Tvar a rozmery okna: Okná s menšou plochou a tvarovo optimalizovanými rámami môžu mať nižšiu hodnotu Uw ako okná s väčšou plochou alebo netvarovo optimalizovanými rámami.

4) Tesnosť okna: Okná, ktoré sú dobre utesnené proti vzduchovým únikom, môžu mať nižšiu hodnotu Uw ako okná s nedostatočnými tesneniami.

Prostredníctvom správneho výberu a kombinácie týchto faktorov je možné dosiahnuť nízku hodnotu Uw a tiež lepšiu tepelnú účinnosť okna a celej budovy.

Potrebujete poradiť s výberom alebo viac informácií?
Vyplňte formulár nižšie a ozveme sa vám do 24 hodín.

    Súhlasím so zpracovaním osobných údajov*

    *položka je povinná

    Phone: 0948 48 30 30
    Vajnorska 108
    Slovakia, 831 04 Bratislava