Ak máte plastové okná, určite ste sa s týmto problémom už stretli. Zarosené plastové okná potrápia svojich majiteľov hlavne počas vykurovacej sezóny. Stekajúce kvapky môžu byť príčinou vzniku plesní, ktoré nie sú ani estetické, ani hygienické.

Čo je príčinou rosenia plastových okien?

Samotné plastové okno za rosenie nemôže, spravidla nejde o výrobnú vadu. Najčastejšou chybou býva nedostatočné alebo nesprávne vetranie. Vetrať treba najmä v novostavbách s dokonale tesnými oknami alebo v starších domoch, ktoré trpia vlhkosťou. Opatrenia, ktorými môžete zabrániť roseniu plastových okien, pritom nie sú vôbec zložité.

Tipy ako zabrániť roseniu plastových okien

1. Vyťahujte žalúzie na plastových oknách

Žalúzie bránia prúdeniu teplého vzduchu k plastovým oknám a preto je ich dôležité počas zimy a obdobia vykurovania vyťahovať.

2. Znížte teplotu

Keď je vzduch plne nasýtený vodnými parami a vzápätí dôjde k zníženiu teploty začnú sa okenné sklá rosiť. Ideálne je kondenzácii úplne zabrániť a to tým, že vpustíte do bytu chladný vzduch, ktorý teplotu zníži.

3. Pravidelne a intenzívne vetrajte

Pravidelné vetranie je mimoriadne dôležité najmä v zime. Je prospešné nielen pre plastové okná, ale aj pre človeka, keďže zásobuje kyslíkom a riedi dráždivé látky. Ideálne je každú miestnosť v byte či dome krátko, ale intenzívne vyvetrať po dobu 5 – 10 minút, najlepšie viackrát za deň.

4. Dbajte na správny výkon digestora v kuchyni

Kuchyňa, kúpeľňa a miestnosti, kde sa suší bielizeň sú na vznik plesní a rosenia najnáchylnejšie. Preto pri varení vždy používajte digestor nastavený na správny výkon. Ak je to možné, bielizeň sa snažte sušiť v exteriéri. Nezabúdajte tieto miestnosti pravidelne a intenzívne vetrať.

5. Výmena okenného skla

Dôvodom rosenia môže byť aj nekvalitné okenné sklo, ktoré sa rýchlo podchladí a tak sa v ňom nekondenzuje voda. V tomto prípade je vhodným riešením nákup nových kvalitných plastových okien alebo lacnejší variant v podobe výmeny okenného skla.

Ako si vybrať kvalitné plastové okná?

Nákup plastových okien nie je lacná záležitosť. Ak sa však snažíte všemožne ušetriť, môže sa vám to vrátiť v podobe nekvalitných okien, ktoré vám budú spôsobovať starosti. Kvalitu a dlhú životnosť plastových okien zaručujú overení výrobcovia plastových okien, ktorí ponúkajú široký sortiment aj cenové zľavy. Firma Cedera si zakladá na kvalite svojich výrobkov a klientskom servise. Ak potrebujete odborne poradiť pri výbere plastových okien, neváhajte sa na nás obrátiť.

Máte záujem o nové okná alebo si nechať poradiť? Vyplňte formulár nižšie a ozveme sa vám do 24 hodín.

    Súhlasím so zpracovaním osobných údajov*

    *položka je povinná

    Phone: 0948 48 30 30
    Vajnorska 108
    Slovakia, 831 04 Bratislava