Ako si vybrať okná do rodinného domu alebo novostavby?

Okná sú veľmi dôležitým prvkom a to nielen z estetického, ale aj z toho architektonického hľadiska. Pri výbere okien do rodinného domu musíte v prvom rade zvážiť niekoľko faktorov. Vlastnosti materiálu, parametre, cena a v neposlednom rade váš osobný vkus.

Okná do rodinného domu alebo novostavby

1. Zvážte materiál

Častým materiálom profilov, ktorý sa vyskytuje vo väčšine domácnosti je plast, hliník a drevo. Plastové okná patria medzi najpopulárnejšie. Vyznačujú sa mnohými užitočnými vlastnosťami. Majú dlhú životnosť a sú veľmi jednoduché na údržbu. Sú odolné voči nepriaznivému počasiu, nekorodujú, držia si tvar a poskytujú vynikajúcu ochranu voči tepelným stratám. Skvelé tepelné aj zvukovoizolačné vlastnosti vám ponúknu najmä viackomorové rámy. Plastové okná sú tesné a nezaručia vám prirodzené vetranie. Preto by ste pri ich výbere nemali zabudnúť na regulačné klapky, ktoré by ich profily mali obsahovať.

Drevené okná sú vhodné najmä pre staršie a historické domy, pri ktorých je dôležité zachovať ich charakter. Dnes už aj drevené okná dosahujú vysokú kvalitu a svojimi vlastnosťami sa teda vyrovnajú plastovým. Ide však o niečo drahšiu investíciu. Vybrať si môžete hneď z niekoľkých typov drevín. Borovicové drevo odoláva vetru a je takpovediac najpoužívanejšie. Mnohé domácnosti ale volia aj okná zo smrekového dreva, ktoré možno vďaka bledej farbe poľahky prifarbiť.

Drevohliníkové okná sa vyznačujú kvalitou. Hodia sa do novostavieb, polyfunkčných a rodinných domov, ktoré sa na nachádzajú v oblastiach s nestabilnými teplotami a počasím. Vyberať si môžete z rôznych  hrúbok profilov, zasklení alebo kovaní. Okná vám poskytnú mnoho ďalší výhodných vlastností. Sú pevné, stále a vydržia vám celé dekády. Pokiaľ máte v dome nadrozmerné zostavy, drevohliníkové okná sú skvelou voľbou. Vyberať si môžete zo širokej škály farieb a odtieňov. Na druhej strane sú však z hľadiska tepelnoizolačných vlastností o čosi horšie ako okná plastové.

Čo ponúkame

Vyberte si z našej ponuky plastových, drevených, hliníkových alebo drevohliníkových okien. Náš technik vykoná odborné zameranie, po dohode s vami zabezpečíme dopravu a profesionálnu montáž. Samozrejmosťou je poradenstvo aké okná a doplnky vybrať tak, aby sme minimalizovali možnosť nekompatibility jednotlivých prvkov. Na základe nezáväznej cenovej ponuky vás budeme kontaktovať.

2. Informujte sa o možnostiach zasklenia

Pri zasklení okien do novostavby sa v dnešnej dobe používa izolačné dvojsklo. Ide o dve sklenené tabule, ktoré sú vzduchotesne spojené a to vo vzdialenosti cca 12 až 16 mm. Samozrejme, tepelnoizolačné vlastnosti je možné aj vylepšiť. Požadovaný efekt dosiahnete, ak okná vyplníte ušľachtilým plynom (kryptón, xenón, argón) a nie vzduchom. Niektoré domácnosti siahajú aj po trojsklách, ktoré sú však pridrahé vzhľadom k tomu, že sa fyzikálne vlastnosti okien vylepšia len o minimum.

Ako vyzerá naša práca

3. Nezanedbajte bezpečnosť

Prvotriedne kovanie musí okno bezpečne uzatvárať prostredníctvom zatváracích bodov. Okno by malo mať taktiež poistku proti chybnej manipulácii. Okná zvyčajne disponujú aj nastaviteľným viacpolohovým vetraním. Ak sú okná na rodinnom dome posadené prinízko, myslite aj na stupeň odolnosti voči vlámaniu.

Máte záujem o nové okná alebo potrebujete poradiť s výberom?
Vyplňte formulár nižšie a ozveme sa vám do 24 hodín.

    Súhlasím so zpracovaním osobných údajov*

    *položka je povinná

    Phone: 0948 48 30 30
    Vajnorska 108
    Slovakia, 831 04 Bratislava