V predchádzajúcom článku sme sa venovali výberu vhodného prostriedku na čistenie okien a správnej utierky. Dnes si priblížime ďalšie užitočné informácie týkajúce sa údržby plastových okien.

Aby vám plastové okná slúžili čo najdlhšie, treba sa o ne správne starať. Nevhodná starostlivosť môže spôsobiť rovnaké škody ako žiadna, preto sa pri údržbe plastových okien riaďte podľa nasledovných odporúčaní:

  • Prach a drobné nečistoty z plastových okien pravidelne odstraňujte vlhkou handričkou.
  • Stály tvar a vlastnosti profilu plastových okien zabezpečuje materiál, z ktorého sú vyrábané, teda nemäkčený polyvinylchlorid. Majte na pamäti, že tento materiál má sklon k vzniku elektrostatického náboja, preto pri kúpe čistiacich prostriedkov vyberajte také, ktoré zabezpečujú redukciu náboja, čiže prostriedky s obsahom antistatika.
  • Pre správnu údržbu plastových okien sa vyhnite používaniu čistiacich prostriedkov s obsahom abrazívnych prísad. K poškodeniu skla, či profilu okna môže dôjsť aj pri použití plastových a kovových drôteniek.
  • Silne znečistené profily nikdy nečistite pomocou organických rozpúšťadiel, kyselín či riedidiel, ale prípravkami, ktoré sú na to určené.
  • Pravidelné čistenie priestoru žliabku by malo byť samozrejmosťou.
  • Nezabúdajte ani na pravidelnú kontrolu funkčnosti a tesnosti jednotlivých kovových častí, ktoré si takisto vyžadujú údržbu. Známe „vŕzganie“ kovových častí neodstraňujte pomocou kuchynského oleja či krému na ruky, ale použite špeciálne oleje určené mazanie kovov.
  • Výmenu nefunkčného tesnenia zverte do rúk odborníkov. Pri nesprávnej výmene môže dôjsť k poškodeniu okna a k zhoršeniu tesnenia jednotlivých častí. Odborník tiež vykoná kontrolu kovania a upevňovacích skrutiek.
Phone: 0948 48 30 30
Vajnorska 108
Slovakia, 831 04 Bratislava