Údržba plastových okien v zime

Cez najväčšie sviatky v roku vidíme v oknách svietiť vianočné stromčeky, spoza nich pozorujeme padajúce snehové vločky, okná zdobíme a skrášľujeme. Každá žena si pritom potrpí na čisté okná bez mastných fľakov a zašpinených rámov. O plastové okná sa treba starať celoročne, zvýšenú pozornosť však potrebujú pred príchodom zimy.

Kedy a čím ošetrovať plastové okná?

V zimnom období sa okná špinia menej ako v lete a aj ich umývanie je pohodlnejšie v letných mesiacoch. Vhodným obdobím na údržbu plastových okien, aby dobre vyzerali aj v zime, je práve jeseň. Údržba plastových okien je nenáročná. Väčšinou nie je potrebné pre základné ošetrenie urobiť viac ako odmastiť okenné rámy a krídla špeciálnym čističom s odmasťovacím účinkom. Vhodný prípravok kúpite v drogérii alebo v špecializovanom obchode. Na umývanie okien sa neodporúčajú čističe na riad. Tieto prípravky totiž obsahujú tenzidy, ktoré sa na okná usadzujú a vytvárajú vrstvu, ktorá priťahuje prach a ďalšie nečistoty.

Zabráňte roseniu plastových okien

Najmä počas zimných mesiacov môžeme na plastových oknách vidieť stekajúce kvapky. Táto vlhkosť môže spôsobiť vznik plesní a húb. Aby ste tomu zabránili, nezabudnite okná pravidelne a intenzívne vetrať. Najvhodnejšie je otvoriť okno dokorán na 5 – 10 minút niekoľkokrát za deň. Je to vhodné nielen pre okná, ale aj pre ľudský organizmus, pretože vzduch sa okysličí a eliminujú sa dráždivé látky v ovzduší.

Údržba plastových okien v zime

Rámy a tesnenia plastových okien

Po zaschnutí a odmastení rámov sa odporúča naniesť ošetrovací prípravok na rámy a tesnenia, ktorý zacelí malé nerovnosti či drobné praskliny. Zároveň sa tým zamedzí vnikaniu vlhkosti a tesnenie získa lepšiu elasticitu. Ošetrovanie rámov sa odporúča previesť minimálne každých šesť mesiacov. Aspoň raz ročne treba skontrolovať aj kovanie a tesnosti plastových okien. Ideálnym obdobím je začiatok jari. Okná sú totiž v zime najviac zaťažované práve chladom, mrazom, studeným vetrom a snehom, čo sa najviac prejavuje v spodnej časti rámu, kde sa aj v najväčšom množstve zachytávajú nečistoty.

Výkladná skriňa ľudských obydlí

Okná sa metaforicky označujú aj ako výkladné skrine domov a bytov. Pri prvom pohľade na dom či byt dokážu okná výrazne ovplyvniť prvý dojem. Aj pohľad zvnútra von je cez čisté a udržiavané okno omnoho krajší. Navyše, ak sa o plastové okná dobre staráte, odvďačia sa vám dlhou životnosťou a funkčnosťou.

Phone: 0948 48 30 30
Vajnorska 108
Slovakia, 831 04 Bratislava