Zima je náročné obdobie, okná musia odolávať mrazom, snehu, vetru a sem tam aj dažďu. Z toho dôvodu je nutné oknám venovať zvýšenú pozornosť najmä pred zimným obdobím. Jednoduchá kontrola okien vám pomôže v konečnom dôsledku predĺžiť ich životnosť.

Pred zimou okná nastavte na správny režim

Nastavte ventiláciu okien pred zimnými mesiacmi na správny režim. Môžete ho zmeniť ručne alebo prostredníctvom imbusového kľúča. Vďaka nastavenému zimnému režimu sa zmení prítlak a okno sa tak nebude ničiť a opotrebovávať.

Okná pred zimným obdobím poriadne umyte

Prach, ktorý sa hromadí v ráme, je skvelým miestom pre mikroorganizmy, ktoré ničia ochrannú vrstvu profilu. Práve preto je dôležité umývanie okien a výber čistiacich prostriedkov. Nesiahajte po takých, ktoré obsahujú priveľa chemikálií ani abrazívne častice. Zlý čistiaci prostriedok môže oknám uškodiť, narušiť ich farbu alebo ich poškrabať.

Skontrolujte technický stav okna

 1. Kľučky a úchyty – uvoľnené kľučky a úchyty by ste mali aspoň raz ročne dotiahnuť. Ide o jednoduchý úkon, ktorý zvládne každý. Stačí kryt pod kľučkou nadvihnúť a hneď sa dostanete ku skrutkám. Ak okno zle prilieha alebo sa ťažšie zatvára, vyskúšajte trik s papierom. Ten stačí strčiť medzi rám a krídlo, a keď ho po zatvorení okna voľne vyberiete, mali by ste kovanie opraviť.
 2. Kovanie – aj o kovanie by ste sa mali postarať a premazať ho minimálne raz ročne vhodným, napríklad silikónovým olejom alebo technickou vazelínou.
 3. Kontrola tesnenia – okná sú citlivé na vietor, preto by ste mali skontrolovať tesnenie, hlavne v dolnej časti rámu. Tesnenie sa vyznačuje elasticitou, preto by sa po stlačení malo navrátiť do pôvodného stavu. Má tiež odolnosť voči zmenám teplôt. Aby tesnenie o svoje vlastnosti neprišlo, musíte ho natierať silikónovým olejom alebo technickou vazelínou. Ak je tesnenie už na pohľad poškodené alebo popraskané, mali by ste ho vymeniť za nové. Nemeňte ho ale, ak teploty klesli pod nulu.
 4. Priechodnosť odvodňovania – priechodnosť odvodňovania je tiež dôležitým parametrom. Pri kontrole odvodňovacích systémov, odstráňte všetky nečistoty z kanálikov a odtokových drážok.

Kontrolujte svoje okná aspoň dvakrát ročne a zabezpečte ich tak dlhšiu životnosť. Pri správnom zaobchádzaní sa z nich budete tešiť po dlhú dobu.

Ako správne vetrať počas zimných mesiacov?

Vetranie znižuje rozdiel medzi teplotami vo vnútri a vonku. Zbavuje interiér vlhkého vzduchu, vďaka čomu sa nebudú rosiť ani vaše okná. V zimnom období by ste mali vetrať krátko a intenzívne. Otvorte okná dokorán minimálne dvakrát denne na niekoľko minút. Pri podobnom spôsobe teplota vo vnútri výrazne neklesne, zato vzduch sa prečistí.

Rosu na oknách by ste mali pravidelne utierať suchou handrou, aby sa na rámoch netvorila pleseň. Ak sa predsa len tu a tam pleseň vytvorí, odstráňte ju dezinfekčným prostriedkom.

Kontrolujte svoje okná aspoň dvakrát ročne a predĺžte ich životnosť. Pri správnom zaobchádzaní sa z nich budete tešiť hneď niekoľko desaťročí.

Máte záujem o nové okná alebo potrebujete poradiť s výberom?
Vyplňte formulár nižšie a ozveme sa vám do 24 hodín.

  Súhlasím so zpracovaním osobných údajov*

  *položka je povinná

  Phone: 0948 48 30 30
  Vajnorska 108
  Slovakia, 831 04 Bratislava