Zimné obdobie je už v plnom prúde a spolu s ním prichádza aj otázka údržby okien. Okná nestačí len umývať, je nutné starať sa aj o ich povrch. Pred zimou je preventívna starostlivosť dôležitá o to viac. Drevo je totiž prírodný materiál, ktorému striedanie teplôt, mrazy a vlhkosť neprospievajú.

Premazanie kovania

Kovanie by sa malo minimálne raz ročne premazať silikónovým olejom alebo olejom na šijacie stroje, aby sa zaistil jeho bezproblémový chod a funkčnosť. Mali by ste dbať o všetky pohyblivé časti. Stačí kvapka oleja do otvorov kovania a po odvode krídel.

Okno by malo dokonale tesniť v mieste kľučky. Skúška okna je jednoduchá. Medzi okno a rám vložíte papier a následne okno zatvoríte. Ak sa vám papier podarí voľne vytiahnuť, je nutné, aby ste dali kovanie do poriadku.

Umývanie okien

Okná by sa mali umývať len klasickými čistiacimi prostriedkami. Úplne vám postačí saponát, voda a handra. Dávajte si pozor na drsné čistiace prášky a krémy s vysokým obsahom chemikálií, ktoré môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Mnoho predajcov a výrobcov okien vám dodá návod, ktorý vám o vhodnej údržbe toho napovie viac.

Okná umyte ešte pred príchodom tuhých mrazov. Skontrolujte tiež, či sú odtokové otvory v spodnej časti rámu prechodné. Ak je vonku námraza, okná radšej neumývajte. Ak ich totiž umyjete horúcou vodou, hrozí, že by mohli prasknúť. Špinavé miesta radšej umyte prípravkom na sklo.

O správnej údržbe okien sme hovorili v Dámskom klube na RTVS

Povrchová úprava

Dôležitou súčasťou úpravy je tiež impregnácia. Častice ochránia drevené okná pred plesňou a hubami. Chránia sa ňou aj rohové spoje.

Od povrchovej úpravy sa odvíja aj životnosť okien. Čim je kvalitnejšia, tým menej sa o okná musíte starať. Okná by ste mali chrániť aj parapetmi z hliníka.

Tesnenie okien

Skontrolujte, ako je na tom vaše tesnenie. Stlačte ho a pozorujte, či sa navráti do pôvodného stavu. Tesnenie nesmie byť poškodené ani vytrhnuté. Ak sa predsa len poškodilo, mali by ste ho vymeniť za nové, ktoré bude veľkosťou aj tvarom zodpovedať tomu pôvodnému.

Tesnenie môžete aj ošetriť. Konkrétne silikónovým olejom alebo glycerínom. Oba spomínané materiály predĺžia životnosť okna.

Na drevo používajte balzam

Ďalší kúsok, ktorý by vo vašej domácnosti nemal chýbať, je balzam na drevo. Ak neviete, aký by ste mali použiť, obráťte sa na výrobcu okien. Ten vám určite poradí. Balzam aplikujte hlavne na suché a čisté okná pri teplote, ktorá je uvedená v návode.

Máte záujem o nové okná alebo potrebujete poradiť s výberom?
Vyplňte formulár nižšie a ozveme sa vám do 24 hodín.

    Súhlasím so zpracovaním osobných údajov*

    *položka je povinná

    Phone: 0948 48 30 30
    Vajnorska 108
    Slovakia, 831 04 Bratislava