Prevažná väčšina majiteľov plastových okien určite zaznamenala v tomto chladnejšom počasí ich zvýšené rosenie. Niektorí si myslia, že je to prejavom ich nekvality a preto často dochádza ku sťažnostiam. No pravda je ale úplne iná. Rosenie plastových okien môže byť prejavom vysokej kvality vašich okien. Že neveríte? Tak potom čítajte ďalej a dozviete sa prečo sa vám okná vlastne rosia.

Príčin samozrejme môže byť viacero, ale je len veľmi malá pravdepodobnosť, že by to bolo spôsobené nekvalitou vašich okien alebo ich zlou montážou. A čo to vlastne to rosenie vôbec je? Ide o tzv. kondenzáciu vlhkosti, ktorá sa nachádza v interiéry. Tá sa vyskytuje najmä v chladnejšom počasí a kľudne môžeme povedať, že ej spôsobená tým, že v byte, či dome je teplejší ale zato vlhkejší vzduch a vonku je zasa zima a chladno. Samozrejme, že ak tento problém nebudete riešiť môže vám spôsobiť radu nepríjemností. Ide napríklad o vznik plesní a nepríjemný vzduch v miestnosti.

Pritom rosenie plastových okien sa pokladá za prejav ich kvality. A to znamená, že okná dobre tesnia. Vo vnútri miestnosti je za následok prílišné vlhko. Pretože vzduch prirodzene cez niekoľko komorové tesnenie nefiltruje. Okná sú zvnútra teplé a zvonku studené, hlavne pri začínajúcich mrazoch. A tak sa vo vzduchu dokáže udržiavať iba určité množstvo vodnej pary. A to spôsobí, že para sa vyzráža na najchladnejších plochách a tými sú v miestnosti prirodzene okná. Rosenie okien môžeme pozorovať najčastejšie v miestnostiach ako sú spálne, kuchyne alebo v kúpeľniach, ktoré majú okná. Jedinou možnosťou ako dostať rosenie pod kontrolu je pravidelné vetranie a nie iba po troškách ale poriadne otvoriť okná dokorán aj niekoľkokrát za deň a uvidíte, že to pomôže.

Riziko vzniku plesní

Rosenie okien môže viesť k vzniku plesní a húb, ktoré môžu plastové okná poškodiť. V interiéri sa navyše kumuluje nepríjemný vlhký vzduch, čo sa môže prejaviť na ľudskom zdraví. Pri eurooknách môže zvýšená vlhkosť spôsobiť nabobtnanie lazúry na ráme okna. Vždy, keď sa na oknách objavia stekajúce kvapky vody, utrite ich obyčajnou utierkou.

Ako sa rosenia okien zbaviť?

Rosenie plastových okien vzniká v chladnejších mesiacoch, kedy je v interiéri teplejší a vlhkejší vzduch a vonku je chladno. Vtedy dochádza k tzv. kondenzácii, keď sa vodná para vyzráža na okennom skle. Čím je vzduch vnútri vlhkejší, tým je väčšia pravdepodobnosť rosenia plastových okien. Roseniu môžete zabrániť pravidelným vetraním, používaním digestora pri varení v kuchyni, sušením bielizne v sušičke a pod.

Máte záujem o nové okná alebo si nechať poradiť? Vyplňte formulár nižšie a ozveme sa vám do 24 hodín.

    Súhlasím so zpracovaním osobných údajov*

    *položka je povinná

    Phone: 0948 48 30 30
    Vajnorska 108
    Slovakia, 831 04 Bratislava