V predchádzajúcej časti sme sa zamerali na problémy so zatváraním okna. V tomto článku sa budeme zaoberať správnym tesnením. Dostatočné tesnenie, ktoré nevpustí do interiéru chlad a vlhkosť, je základnou požiadavkou na akýkoľvek typ okien, či už plastové okná, eurookná alebo hliníkové okná.
,,Zadrhávanie“ okna
Úlohou montážnych pracovníkov je nastaviť okno tak, aby správne tesnilo, aby jeho otváranie aj zatváranie prebiehalo ľahko a bez problémov. Po správnej montáži okien taktiež nesmie dochádzať k dotyku rámu na iných miestach, ako je tesnenie. V opačnom prípade dochádza k „zadrhávaniu“ okna, a teda k neželanému dotyku okna s rámom. Okno sa nastavuje pomocou nastavovacích prvkov, ktoré sú súčasťou kovania a nastavujú sa na okennom krídle alebo na závesoch či na okennom ráme. Dolný pánt slúži na znižovanie resp. zvyšovanie okna a závesné prvky na otáčanie okolo spodného závesu. Pomocou týchto dvoch bodov sa dajú odstrániť takmer všetky problémy s oknom.
Ak sú okná v záruke, neodporúčame, aby ste ich nastavovali a opravovali sami. Radšej sa obráťte na odborníkov, ktorí sú na prácu s oknami vyškolení. Neodborná manipulácia s oknami môže viesť k poškodeniam, ktoré sa nedajú reklamovať.
Prvú časť článku nájdete tu. Problémom s oknami sa venujeme aj v ďalšom, v poradí 3. článku.