Chcete kúpiť nové okná a čelíte dileme plastové vs. hliníkové? Obe možnosti majú svoje ,,pre“ a ,,proti“. Plastové okná sú nenáročné na údržbu, výhodou hliníkových okien je zas moderný dizajn. Ako si vybrať tie správne?

Podľa čoho rozpoznáme kvalitné okná?

Kvalitné okná, či už plastové alebo hliníkové, musia mať jednoznačne dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Od kvalitných okien sa očakáva, že prispejú k finančným úsporám tepelnej energie, zlepšia tepelnú a zvukovú pohodu vo vnútri príbytku. Pre mnohých ľudí je veľmi dôležitá aj priaznivá cena, zľavy môžu zákazníci získať najmä v mimosezónnom období. Kvalitného predajcu spoznáte aj podľa toho, či venuje dostatočnú pozornosť aj dodávke a montáži okien či dverí. Nekvalitná montáž a nedostatočné utesnenia môžu výrazne znížiť tepelnoizolačné a zvukoizolačné vlastnosti celej okennej konštrukcie.

Porovnanie hliníkových a plastových okien

1. Životnosť a odolnosť

Životnosť hliníkových okien môže dosiahnuť aj 80 rokov. Plastové okná si zachovajú svoje vlastnosti zhruba 50 rokov. V oboch prípadoch však životnosť záleží od kvality jednotlivých okien. Čo sa týka odolnosti, obe okná dobre odolávajú výkyvom počasia. Výhodou hliníkových okien je však ich požiarna odolnosť.

2. Tepelnoizolačné vlastnosti

Hliníkové okná majú vysokú tepelnú vodivosť, a preto sú po stránke tepelnej ochrany menej efektívne ako okná plastové. Čo sa týka tepelnej a zvukovej ochrany sú plastové okná jednoznačne lepšou voľbou.

3. Starostlivosť a údržba

Plastové okná vyžadujú minimálnu údržbu. Pri hliníkových oknách treba dávať pozor na to, aby hliník neprišiel do kontaktu s inými kovmi, čo by mohlo viesť k prechádzaniu elektrolytických reakcií a v niektorých závažnejších prípadoch dokonca k jeho zničeniu.

4. Cena

Hliníkové okná sú v porovnaní s drevenými a plastovými oknami najdrahšie. Plastové okná sú cenovo dostupné pre širokú verejnosť, môžeme o nich hovoriť ako o veľmi dobrej kvalite za rozumnú cenu.

5. Vzhľad

Hliníkové aj plastové okná je možné dostať v širokej ponuke rôznych tvarov a veľkostí. Hliníkové okná sú známe štýlovými tenkými rámami, ale aj plastové okná vhodne zapadnú do každej modernej budovy. Menej kvalitné plastové okná môžu rokmi ožltnúť. Technológia výroby plastových okien sa však posúva dopredu a aj tento nedostatok je možné eliminovať. Napríklad plastové okná typu Salamander, v ktorých sú použité nemecké profily, majú nielen krásny dizajn vyznačujúci sa extra hladkým povrchom, ale sú aj žiarivo biele.

Máte záujem o nové okná alebo si nechať poradiť? Vyplňte formulár nižšie a ozveme sa vám do 24 hodín.

    Súhlasím so zpracovaním osobných údajov*

    *položka je povinná

    Phone: 0948 48 30 30
    Vajnorska 108
    Slovakia, 831 04 Bratislava