Okná a dvere sú mimoriadne dôležitým prvkom každej stavby. Pri výbere sa núka viacero možností a rozhodnúť sa pre tie správne nebýva najľahšie. O kúpe rozhodujú viaceré faktory ako charakter stavby, finančné možnosti, požadovaná kvalita a pod. Aby sme vám uľahčili rozhodovanie, prinášame zhrnutie výhod a nevýhod drevených a plastových okien.

Drevo dobre vyzerá, ale je náročné na údržbu

Drevo je prírodný obnoviteľný materiál, ktorý ,,dýcha“. Drevené okná sú nadčasové, hodia sa na historické budovy, koliby, drevenice, ale aj na moderné obydlia. Drevené okná sú vyhľadávané vďaka prírodnému charakteru, variabilite farieb, prirodzenej kresbe a priaznivým tepelnoizolačným vlastnostiach. Drevené okná sú veľmi estetické, príjemné na pohľad i na dotyk.

Na druhej strane drevené okná vyžadujú väčšiu starostlivosť ako plastové okná. Pri zlej alebo nedostatočnej starostlivosti hrozí riziko výskytu húb, plesní a červotočov.

Plastové okná sú najlacnejšie a najpoužívanejšie

Najrozšírenejším materiálom pre výrobu plastových okien je v súčasnosti plast Polyvinylchlorid (PVC). Plastové okná sú v porovnaní s drevenými omnoho lacnejšie a ich veľkou prednosťou je nenáročná údržba. Moderný vzhľad a skvelé izolačné vlastnosti z nich urobili najvyhľadávanejšie a najpoužívanejšie okná pre rodinné domy a byty, kancelárske i priemyselné budovy. Sú dostupné v širokom prevedení tvarov a farieb.

Často spomínanou nevýhodou je, že biele plastové okná časom ožltnú. Väčšinou sa to však stáva len pri nekvalitných plastových oknách, preto je dobré vybrať si spoľahlivého predajcu, ktorý ručí za kvalitu predávaných okien. Niektorí ľudia považujú plastové okná za menej estetické, ide však len o vec názoru. Plastové okná si v modernej architektúre našli svoje miesto ako dostupný a dobre vyzerajúci prvok mnohých stavieb.

 

Phone: 0948 48 30 30
Vajnorska 108
Slovakia, 831 04 Bratislava