V minulom diely sme si povedali zopár následkov, ktoré môžu vzniknúť pri nekvalitne odvedenej výmene okien. To však nebolo všetko, pretože následkov to môže mať podstatne viac. Dnes si preto povieme o ďalších.

Vlhkosť a pleseň

Keď vymieňate eurookno či plastové okno, zvyčajne je to z dôvodu, že chcete zabrániť unikaniu tepla a vychutnať si predovšetkým v zime, teplo domova. Namiesto toho sa vám však začnú tvoriť plesne na stenách či vytvárať voda na ráme okna? V lepšom prípade za to môžu veľmi kvalitné okná s dobrými tesniacimi vlastnosťami, ktoré ste si zvolili. Boli aj kvalitne namontované, len ste neprispôsobili režim vetrania. Vtedy stačí ak začnete len poriadne vetrať. V horšom prípade je to dôsledok tepelných mostov v obvodových stenách, nekvalitnej montáže okna alebo následok použitia nevhodných materiálov na zatesnenie škáry medzi rámom okna a murivom. Zdrojom vlhkosti a plesní však môže byť aj zlá ochrana stien a podláh, zatekajúce strechy a fasády, nedokonalé tesnenie zamurovaných rozvodov vody a kanalizácie.

Zvetrávanie tepelnej izolácie

Hlavne pri stavbe domu sa stáva, že sa namontujú okná, ale zateplenie fasády sa odloží až na ďalší rok. Prípadne vám stavebná firma nechá neorezanú penu v pripojovacej škáre s tým, že zvnútra to niekto prekryje omietkou a zvonku fasádnym systémom. Chyba! PUR pena má nespočetne veľa výhod (dobré tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti, výborne expanduje a lepí sa), no má aj svoje slabé stránky. PUR pena nie je odolná voči UV-žiareniu, takže pri dlhšom vystavení na slnku, dochádza k jej rýchlej degradácií. Najprv len zmení farbu na oranžovohnedú, ale postupne dochádza k jej rozpadu od povrchu do hĺbky. Taktiež schopnosť absorbovať vodu je slabou stránkou PUR peny. Napríklad pri nasiaknutí vlhkosti do 5% objemu PUR peny sa jej tepelnoizolačné vlastnosti znížia až o 50%. Preto vám odporúčame dodržať  montáž podľa STN 733134, kde sú presne definované materiály požadované na 3-úrovňové tesnenie pripájacej škáry s maximálnou ochranou tepelnej izolácie pred poveternostnými vplyvmi, ale aj interiérovou vlhkosťou

Máte záujem o nové okná alebo si nechať poradiť? Vyplňte formulár nižšie a ozveme sa vám do 24 hodín.

    Súhlasím so zpracovaním osobných údajov*

    *položka je povinná

    Phone: 0948 48 30 30
    Vajnorska 108
    Slovakia, 831 04 Bratislava