Zima už odišla, jar nám klope na dvere a spolu s jej príchodom musíme vyriešiť aj „domáce“ záležitosti. Jedna z neodkladných povinností, ktorá nás čaká, je jarná údržba okien.

Jarná údržba plastových a drevených okien

Umývanie okien

Či už ide o drevené, alebo plastové okná, po zimnom období je nutné dať okná do poriadku. Ako prvé na rad prichádza umývanie okien. Ako teda postupovať? Popremýšľajte o vhodnom prostriedku, ktorý špinu rozpustí a nijakým spôsobom nepoškodí rámy. Pri čistení sa vyhýbajte abrazívnym čistidlám a drôtenkám.

Ak sa na oknách nachádzajú extrémne špinavé miesta, môžete na nich použiť jedlú sódu, ktorou oblasť posypete a následne zalejete troškou peroxidu. Vznikne pena, ktorú necháte na oknách niekoľko minút pôsobiť a potom ju jednoducho utriete. Druhým variantom je použitie octu. S ním môžete vyčistiť aj vnútorné a vonkajšie parapety.

Následne na vás čakajú okenné tabule a rámy, ktoré stačí vyčistiť vhodným čistiacim prostriedkom určeným na plastové alebo drevené okná.

Náter drevených okien

K údržbe drevených okien patrí aj náter, ktorý im dodá krajší vzhľad a poskytne ochranu. Farby na drevo sú zdravotne nezávadné môžete ich aplikovať z vonkajšej aj vnútornej strany.

Pozornosť venujte aj tesneniu

Mnohí zabúdajú na skutočnosť, že pozornosť musíme venovať aj tesneniu. Tesnenia plastových aj drevených okien je potrebné pravidelne ošetrovať, aby nepopraskali a udržali si svoju pružnosť. Preto ich po umytí rámov natrite silikónovým olejom, ktorý im poskytne potrebnú „výživu“ a predĺži ich životnosť.

Čo ponúkame

Vyberte si z našej ponuky plastových, drevených, hliníkových alebo drevohliníkových francúzskych okien. Náš technik vykoná odborné zameranie, po dohode s vami zabezpečíme dopravu a profesionálnu montáž. Samozrejmosťou je poradenstvo aké okná a doplnky vybrať tak, aby sme minimalizovali možnosť nekompatibility jednotlivých prvkov. Na základe nezáväznej cenovej ponuky vás budeme kontaktovať.

Údržba okenného kovania

Na kovanie musíme myslieť pri údržbe plastových aj drevených okien. V prvom rade je nutné kovanie vyčistiť a potom namazať jeho pohyblivé časti a uzavieracie miesta. Namazať olejom by ste ho mali aspoň raz-dvakrát ročne.

Pri starostlivosti o kovanie nepoužívajte čistiace prostriedky, ktoré môžu spôsobiť koróziu. Čo teda môžete použiť? Na pravidelnú údržbu je vhodný silikónový olej, alternatívou je aj vazelína.

Vetranie na jar a v lete

Stačí, ak denne aspoň raz intenzívne vyvetráte kvôli čerstvému vzduchu. Klasická mikroventilácia je ináč v poriadku a vaším oknám neškodí.

Ak si s niečím neviete rady, neváhajte sa obrátiť na výrobcu, ktorý vám s údržbou okien určite pomôže.

Máte záujem o nové okná alebo potrebujete poradiť s výberom?
Vyplňte formulár nižšie a ozveme sa vám do 24 hodín.

    Súhlasím so zpracovaním osobných údajov*

    *položka je povinná

    Phone: 0948 48 30 30
    Vajnorska 108
    Slovakia, 831 04 Bratislava