Väčšina majiteľov plastových okien v chladnejšom počasí spozoruje ich zvýšené rosenie. Niektorí si myslia, že je to prejavom ich nekvality, a preto často dochádza ku sťažnostiam. Nie je to však pravda, práve prejav rosenia môže byť znakom vysokej kvality plastových okien. Ak neveríte, čítajte ďalej a dozviete sa, prečo je tomu tak.

Prečo k roseniu dochádza?

Príčin rosenia môže byť viacero, ale je len veľmi malá pravdepodobnosť, že by to bolo spôsobené nekvalitou plastových okien alebo zlou montážou. Prečo rosenie na plastových oknách vzniká? Ide o tzv. kondenzáciu vlhkosti, ku ktorej v interiéri dochádza. Vyskytuje sa najmä v chladnejšom počasí a je spôsobená tým, že v byte, či dome je teplejší, ale zato vlhkejší vzduch a vonku je zasa zima a chladno.

Je rosenie plastových okien znakom kvality?

Rosenie okien sa pokladá za prejav ich kvality, pretože to znamená, že okná dobre tesnia a tým je v miestnosti väčšie vlhko. Vzduch sa prirodzene cez niekoľkokomorové tesnenie nefiltruje. Okná sú zvnútra teplé a zvonku studené, hlavne pri začínajúcich mrazoch. Vo vzduchu sa dokáže udržiavať iba určité množstvo vodnej pary, a to spôsobí, že para sa vyzráža na najchladnejších plochách a tými sú v miestnosti prirodzene okná. Rosenie okien môžeme pozorovať najčastejšie v miestnostiach ako sú spálne, kuchyne alebo kúpeľne.

Ako roseniu zabrániť?

Aj keď je rosenie prejavom kvality, treba ho eliminovať, inak môže spôsobiť problémy ako vznik plesní a nepríjemný vzduch v miestnosti. Jedinou možnosťou, ako dostať rosenie pod kontrolu, je pravidelné a intenzívne vetranie. Niekoľkokrát za deň otvorte okno dokorán a vetrajte 5 – 10 minút. Uvidíte, že to pomôže.

Máte záujem o nové okná alebo si nechať poradiť? Vyplňte formulár nižšie a ozveme sa vám do 24 hodín.

    Súhlasím so zpracovaním osobných údajov*

    *položka je povinná

    Phone: 0948 48 30 30
    Vajnorska 108
    Slovakia, 831 04 Bratislava