Správne vetranie miestností je dôležité nielen v lete, ale predovšetkým v zime, kedy sú domy a byty viac uzavreté. Ak máte v miestnostiach často zarosené okná, mali by ste vetraniu venovať pozornosť.

Preto, aby sa vám v miestnostiach nezrážala vlhkosť a nevytvárali sa tak podmienky pre vznik plesní, je nutné pravidelne vetrať. Pri správnom vetranií by sa mal vzduch v miestnostiach úplne vymeniť.

Správna technika vetrania je dôležitá predovšetkým, ak máte plastové okná, ktorá oproti predtým používaným materiálom veľmi dobre tesní. Len dýchaním každý z nás vylúči do vzduchu veľké množstvo vody. Ďalšími častými producentmi vlhkosti sú varenie a sušenie bielizne vnútri v byte.

Ako teda správne vetrať? Každé ráno by sme mali vyvetrať všetky miestnosti dokorán otvorenými oknami po dobu cca 5 minút. Ak môžeme urobiť medzi jednotlivými miestnosťami prievan, bude doba vetrania kratší, pretože sa vzduch vymení rýchlejšie. Je dôležité, aby sa vymenil všetok vzduch v miestnostiach. V zime spravidla stačí kratšia doba vetranie ako v lete. Platí pravidlo: kratšia doba vetrania, ale intenzívne. Z tohto dôvodu nie je vhodné používať výklopné ventilácie, ktoré sú hlavne v zime veľmi nehospodárne vzhľadom na vykurovanie. V priebehu dňa potom vetráme podľa potreby. Napríklad v pracovni nie je nutné vetrať tak často ako v kúpeľni alebo kuchyni. V zime po vyvetraní opäť zakúrime.

Ak u vás doma pretrvávajú problémy s orosenými oknami, je vhodné obmedziť zdroje vlhkosti. Skúste sa vyvarovať sušenia bielizne v interiéri a pri varení používať na hrnce pokrievky alebo výkonný digestor.

Potrebujete poradiť s výberom nových okien?
Vyplňte formulár nižšie a ozveme sa vám do 24 hodín.

    Súhlasím so zpracovaním osobných údajov*

    *položka je povinná

    Phone: 0948 48 30 30
    Vajnorska 108
    Slovakia, 831 04 Bratislava