fbpx

Pri rekonštrukcii či stavbe domu vyvstáva otázka voľby okien do kúpeľne. Tie musia zodpovedať vašim požiadavkám po estetickej aj funkčnej stránke. Od rozmerov okien cez typ skla až po problémy s rosením. Pri výbere nerobte žiadne kompromisy. Náš návod vám poradí, ako celý proces zvládnuť.

Okno do kupelne

Rám a jeho materiál

Na trhu nájdete hneď niekoľko druhov okien – drevené, plastové, hliníkové či drevohliníkové. Drevené okná síce pôsobia autenticky, no do kúpeľne sú vhodné iba niektoré dreviny. Zvýšená vlhkosť má totiž na drevo neblahý vplyv. Praktickejšou voľbou sú hliníkové okná, ktoré sa vyznačujú takmer bezúdržbovosťou a vysokou odolnosťou voči zmenám teplôt. Na konci zoznamu sa nachádzajú plastové okná. Tie sa tešia svojej obľúbenosti najmä pre svoju nižšiu cenu, dlhú životnosť a vysokú odolnosť voči nadmernej vlhkosti. Aj preto sú plastové okná do kúpeľne z hľadiska vlastností najvhodnejšie.

Typ skla, ktorý sa do kúpeľne hodí

Matné sklo sa hodí do každej kúpeľne. Matnosť získava vďaka pieskovaniu, ktoré ho robí nepriehľadným. Navyše, na výber máte širokú škálu vzorov a šablón, ktoré zaručene potešia aj tých najnáročnejších. Matné sklo poľahky doladíte k zvyšku interiéru. Je odolné voči poškriabaniu a vyznačuje sa zamatovou hebkosťou. Pozrite sa na niektoré vzory skiel do kúpeľne.

Vitráž vás rovnako ako matné sklo skryje pred zvedavými pohľadmi zvonka. Ako bonus dokáže originalita dizajnu tiež ozvláštniť interiér a ochrániť vás pred UV žiarením.

Lacnejšou alternatívou je piesková fólia, ktorú iba nalepíte na sklo. Piesková fólia sa ale nevyznačuje trvanlivosťou a po čase sa začne zo skla odlepovať.

Čo ponúkame

Vyberte si z našej ponuky plastových, drevených, hliníkových alebo drevohliníkových okien. Náš technik vykoná odborné zameranie, po dohode s vami zabezpečíme dopravu a profesionálnu montáž. Samozrejmosťou je poradenstvo aké okná a doplnky vybrať tak, aby sme minimalizovali možnosť nekompatibility jednotlivých prvkov. Na základe nezáväznej cenovej ponuky vás budeme kontaktovať.

Dostatok denného svetla

Kúpeľňa je v dnešnej dobe rovnocenná ostatným miestnostiam v dome a výber vhodného okna je preto zásadný. Denné svetlo je prvok, ktorý mení ducha celého interiéru a pri rannej hygiene ho zaručene ocení každý. Aj preto je dôležitá veľkosť okna do kúpeľne. V kúpeľniach zväčša bývajú okná menších rozmerov. Pozor by ste si mali dať na príliš malé okná, ktoré môžu prepúšťať menej denného svetla, keďže časť ich plochy zaberie samotný rám.

Z hľadiska typu okien môžete staviť na sklopné vetracie okno, ktoré je možné vyklopiť. Otváracie aj sklopné okno je o niečo väčšie ako výklopné a ako plynie zo samotného názvu, môžete ho otvoriť aj vyklopiť. V prípade, že sa vaša kúpeľňa nachádza v podkroví, asi siahnete po strešných oknách, ktoré miestnosť presvetlia a sú dostupné v rôznych rozmeroch.

Samozrejme, výnimkou nie sú ani okná neštandardných rozmerov. Môže ísť o okno, ktoré pokryje prevažnú časť steny alebo okno umiestnené v rohu. Ak sa ale pre podobný typ okna do kúpeľne rozhodnete, počítajte s tým, že jeho výroba bude o niečo drahšia ako výroba okna tradičných rozmerov.

Nadmerná vlhkosť: Čo s ňou?

Kúpeľne sa vyznačujú nadmernou vlhkosťou, ktorá býva často závažným problémom. Stojí totiž za problémami s plesňou a nepriaznivo ovplyvňuje aj životnosť okien. Kľúčom je časté vetranie. V kúpeľni by ste správne mali vetrať dvakrát častejšie ako v ostatných miestnostiach. Pozrite sa na ďalšie tipy proti roseniu okien.

Tienenie a okná do kúpeľne

Pred pohľadmi zvonka aj dotieravými slnečnými lúčmi vás ochráni vhodný typ tienenia. Vonkajšie hliníkové rolety chránia vaše okno zvonka aj pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Zmenšujú tiež tepelné straty v zimnom období a zabraňujú nadmernému prehrievaniu interiéru v tom nočnom. Lacnejšou alternatívou sú vonkajšie alebo vnútorné žalúzie, ktoré nie sú tak účinné z energetického hľadiska a sú ťažšie udržiavateľné.

Potrebujete poradiť s výberom okien do kúpeľne?
Vyplňte formulár nižšie a ozveme sa vám do 24 hodín.

    Súhlasím so zpracovaním osobných údajov*

    *položka je povinná

    Phone: 0948 48 30 30
    Vajnorska 108
    Slovakia, 831 04 Bratislava