Kuchyňa je dušou domova. Trávime v nej veľa času s rodinou aj s priateľmi. Ide o miestnosť, ktorá v nás vyvoláva príjemné pocity. Spájame si ju s vôňou chutných pokrmov a teplom rodinného kozuba. Aj preto jej mnohé domácnosti venujú zvýšenú pozornosť. Tá sa odzrkadľuje na zariadení kuchyne, no tiež na výbere okien, ich dizajne, praktických vlastnostiach a v neposlednom rade veľkosti okien, ktorá okrem iného vplýva aj na množstvo denného svetla v kuchyni. Na čo by ste sa pri výbere okien do kuchyne mali zamerať?

Vyberte si vhodný materiál rámov

Na trhu nájdete niekoľko typov okien z hľadiska materiálu – drevené, plastové, hliníkové a samozrejme, ich kombinácie. Každý rám má svoje svetlé aj tienisté stránky. Drevené okná pôsobia autenticky, útulne a príjemne, sú tiež jednoducho opraviteľné vďaka možnej povrchovej úprave. Na druhej strane sú ale drahšie a vyžadujú si častejšiu údržbu.

Alternatívou k dreveným oknám sú drevohliníkové okná. Vonkajší rám týchto okien je vyrobený z hliníku, zatiaľ čo ten vnútorný ostáva drevený. Drevohliníkové okná sú tak z vonkajšku chránené pred výkyvmi teplôt, vetrom či dažďom. Z vnútornej strany na nich ale môže nepriaznivo pôsobiť vlhkosť, ktorá sa v kuchyni pri varení vytvára.

Ideálnou voľbou sú preto plastové okná. Tie dnes prichádzajú v mnohých dekoroch, ktoré spĺňajú predstavy aj tých najnáročnejších. Plastové okná do kuchyne sú cenovo prijateľnejšie, nenáročné na údržbu a vyznačujú sa tiež dlhou životnosťou.

Typ okna, ktoré podčiarknu atmosféru v kuchyni

V súčasnosti výrobcovia ponúkajú celú radu okien rôznych rozmerov. Môžete staviť na okná s menšími aj väčšími presklenými plochami. Pri stavbe domu a výbere veľkosti okien myslite aj na denné svetlo, ktoré okná do kuchyne prepustia. To by malo byť jednou z hlavných premenných pri rozhodovaní.

Okrem veľkosti musíte zvoliť do kuchyne aj správny typ okna. Typ okna, ktorý do kuchyne zapadne vďaka svojim praktickým vlastnostiam a samozrejme, esteticky interiér doplní a ozvláštni.

Aké okná poznáme?

Pozdĺžne okno do kuchyne

Možno máte vysoké stropy alebo okno z praktických dôvodov nemôžete umiestniť do úrovne očí. V tom prípade je na mieste zvážiť podlhovasté okno do kuchyne, ktoré môže slúžiť ako hlavné, no tiež ako doplnkové okno. Svetlo bude do kuchyne prenikať z výšky. Navyše, okno pôsobí ako neobyčajný dizajnový prvok. Jeho nevýhodou môže byť zložitejšia dostupnosť a tiež fakt, že z okna nebudete mať výhľad na okolie.

Panoramatické okno nad kuchynskou linkou

Ak vám to dispozícia kuchyne umožňuje, okno môžete umiestniť aj nad kuchynskú linku. A to najmä v prípade, pokiaľ sa vám z kuchyne naskytá dychberúci výhľad na okolitú prírodu alebo mesto. Príprava chutných pokrmov sa vďaka panoramatickému oknu nad kuchynskou linkou pre vás stane zážitkom.

Výnimkou v kuchyni nie je ani strešné okno, ktoré je skvelou voľbou do podkrovných kuchýň či francúzske okno, ktoré miestnosť presvetlí a stane sa jej dominantou.

Na čo si dať pri výbere okna do kuchyne pozor?

Pri výbere okna do kuchyne pozerajte na značku a referencie výrobcov. Okná by mali byť nadčasové, funkčné, odolné voči starnutiu aj nepriaznivým vplyvom počasia a farebne stále. Nechcete predsa, aby stratili po chvíli zmenili svoj príjemný vzhľad.

Samozrejmosťou je aj zdravotná nezávadnosť, odolnosť voči počasiu, vlhkosti a mechanickým vplyvom a nenáročná údržba. Požiadavky spĺňajú plastové okná Salamander, ktoré sa vyznačujú aj vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami. Už sa teda stačí rozhodnúť len pre typ a rozmer okna, ktorý splní vaše požiadavky.

Potrebujete poradiť s výberom okien do kuchyne?
Vyplňte formulár nižšie a ozveme sa vám do 24 hodín.

    Súhlasím so zpracovaním osobných údajov*

    *položka je povinná

    Phone: 0948 48 30 30
    Vajnorska 108
    Slovakia, 831 04 Bratislava