Tiež patríte medzi tých, ktorých trápi pleseň okolo okien? Nebudete sami. Pleseň, ktorá sa tvorí na profiloch okien a na stenách okolo okien, je častý problém.

Prečo sa tvorí pleseň okolo okien?

Nová a moderné okná totiž tesnia tak dokonale, že v podstate hermeticky uzatvárajú vnútorný priestor od okolia. Preto je cirkulácia vzduchu, ktorý by zabezpečoval prirodzené vetranie, obmedzená.

rosenie okien, starostlivost o plastové okná a eurookná,

Možno ste si všimli, že u starších, už nekvalitných oknách sa pleseň nevyskytuje, pretože stále trochu „prefukujú“. S plesňou okolo okien sa dnes najčastejšie stretneme pri kvalitných plastových oknách, ktoré perfektne tesnia.

V domácnostiach je príčinou plesne najčastejšie veľká vzdušná vlhkosť, ktorá vzniká napríklad pri varení, praní, sušeníe bielizne v miestnosti, ale aj sprchovanie alebo dokonca dýchanie. Táto vlhkosť sa potom kondenzuje na najchladnejších miestach, čo sú práve okná. Na jednej strane je to teda známka kvalitných okien, na druhej strane nám vzniká problém, ktorý je potrebné riešiť.

Ako sa zbaviť plesne na plastových oknách

Ak sa vám pleseň v miestnosti vytvorila pri výmene nových okien, určite neľutujte. Pripravili sme pre vás tipy, ako takýmto plesniam zabrániť alebo sa ich zbaviť.

 1. Pravidelné vetranie. Nezanedbávajte pravidelné vetranie celej domácnosti. Je to najúčinnejší spôsob, ako zabrániť vzniku plesní. Vetrajte všetky miestnosti krátko, ale intenzívne. Otvorte okná dokorán na pár minút, nie len na ventilačky. Dáte tak priestor uniknúť nahromadenej vlhkosti a pare z domácnosti.
 2. Používajte ventilátor a digestor. Pri varení vzniká veľké množstvo pary, preto nezabúdajte používať odsávač pár. Podobne pri sprchovaní používajte ventilátor. Zamedzíte tak zbytočnému hromadeniu vlhkosti v kuchyni a kúpeľni.
 3. Používajte odvlhčovač vzduchu. Ak je vlhkosť v byte naozaj veľká, nebojte sa použiť prístrojový odvlhčovač vzduchu. Odvlhčovače môžete nájsť aj vo forme rôznych tabliet alebo práškov, ktoré pohlcujú vzdušnú vlhkosť.
 4. Nezatvárajte dvere od izieb. Ak je to možné, nechávajte otvorené dvere od jednotlivých izieb. Podporíte tak prirodzenú cirkuláciu vzduchu.
 5. Použite prostriedok na ničenie plesní alebo protiplesňový náter. Ak už sa pleseň na rámoch okien objavila, použite prostriedok na ničenie plesní, a to čo najskôr. Ak sa pleseň objavila na stenách okolo okien, môžete použiť protiplesňový náter.

Rada na záver: nebojte sa vzniku plesní a neodkladajte preto výmenu starých okien. Ak si zaobstaráte kvalitné plastové alebo drevené okná, ktoré budú namontované skúsenými odborníkmi, riziko vzniku plesní tým výrazne znížite.

Máte záujem o nové okná alebo potrebujete poradiť s výberom?
Vyplňte formulár nižšie a ozveme sa vám do 24 hodín.

  Súhlasím so zpracovaním osobných údajov*

  *položka je povinná

  Phone: 0948 48 30 30
  Vajnorska 108
  Slovakia, 831 04 Bratislava