Prišiel čas na výmenu starých okien za nové a vy stále neviete, či sa rozhodnúť pre eurookná alebo plastové okná? Obe majú svoje klady aj zápory, ktoré sme zhrnuli v nasledovných odsekoch. Vďaka tomu sa budete vedieť lepšie zhodnotiť, aké okná zvoliť.

Plastové okná – výhody a nevýhody

Plastové okná patria na Slovensku k najrozšírenejším. Zaslúžili sa o to najmä vynikajúcimi vlastnosťami a dobrou cenou. V porovnaní s eurooknami a hliníkovými oknami sú najlacnejšie. Cena plastových okien môže byť aj o 30 – 40% nižšia v porovnaní s drevenými oknami. Plastové okná majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Môžete sa spoľahnúť, že vás ochránia pred chladom, vlhkom, prachom aj hlukom. Vonkajšiu hlučnosť tlmia plastové okná až na 35 – 43 dB. V porovnaní s eurooknami majú omnoho jednoduchšiu údržbu. Ich nevýhodou je, že esteticky nie sú až také príťažlivé ako eurookná, môžete ich však získať v rôznych farebných prevedeniach, medzi ktoré patrí aj napodobenina dreva.

Eurookná – plusy a mínusy

Drevené okná, ktoré sa nazývajú aj eurookná, taktiež disponujú dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Váš domov ochránia pred hlukom, prachom, chladom aj vlhkosťou, vyžadujú však náročnejšiu starostlivosť a aj ich cena je v porovnaní s plastovými oknami omnoho vyššia. Eurookná treba pravidelne ošetrovať špeciálnymi prípravkami, inak sa ich životnosť aj vlastnosti znížia a sú náchylnejšie na poškodenie vplyvom výkyvov počasia. Na druhej strane, eurookná u mnohých ľudí vyhrávajú z hľadiska estetiky. Drevo je jednoducho tradičná, prírodná a overená surovina, ktorá sa priam pýta na záhradné chatky, víkendové chalupy či drevenice. V modernej architektúre ich však v kvantite predbehli plastové okná, a to najmä v panelákových bytoch vo veľkých mestách.

Ktoré vydržia dlhšie?

Odborníci v oblasti výroby okien sa zhodujú, že životnosť drevených okien je významne vyššia ako u okien plastových, najmä, ak je použitým materiálom smrek alebo dub. Drevené okná sú ekologickejšie a pôsobia útulnejšie. Pri správnej údržbe môžu drevené okná dosiahnuť aj neuveriteľných 300 rokov, ak je použitým materiálom dub. Pri plastových oknách sa životnosť môže šplhať aj ku 50 rokom.

Ak aj u vás práve teraz prebieha rekonštrukcia, skôr či neskôr príde aj na výmenu starých okien. Rozmýšľate a neviete sa rozhodnúť, klasické drevené okná či tie plastové, ktoré sú u nás na Slovensku najrozšírenejšie? Rozmýšľate nad výhodami oboch druhov a stále nachádzate nové plusy a nedostatky. A aké sú teda výhody plastových okien? A aké výhody a nevýhody majú drevené okná?

Samozrejme, že oba druhy majú svoje pre a proti. Ale ak by ste sa mali radiť susedmi hlavne ak bývate v panelákovom byte, určite zvoľte plastové. Väčšina panelákov totiž disponuje práve týmito oknami a ti sú aj najčastejšie volené firmami, ktoré sa špecializujú na zatepľovanie bytov a domov. Samozrejme, že je to hlavne pre ich výborné zvukovo a aj tepelne izolačné vlastnosti, ktoré, povedzme si pravdu, sú najmä v panelákoch naozaj nevyhnutnosťou. Navyše vynikajú nad drevenými aj svojou jednoduchou údržbou a čistenie tak nevyžaduje žiadne špeciálne prípravky a ani nátery ako je to v prípade okien drevených. Tie sú samy o sebe náročné na údržbu, čo sa však nedá povedať o plastových oknách. Rovnako by vás mohlo presvedčiť aj to, že plastové okná majú nemajú plný profil ako drevené. Ich profil je niekoľko od seba oddelených komôr a to znamená, že čím viac komôr, tým menšia je tepelná priepustnosť rámu okna zvonku a túto vlastnosť euroookná nemajú.

Phone: 0948 48 30 30
Vajnorska 108
Slovakia, 831 04 Bratislava